Spoiler
"Для того, щоби навіть обмежено розумові люди на кшталт народних депутатів України зрозуміли, чому 18 лютого 2016 року суд арештував поліцая Сергія Олійника, наводжу розшифровку розмови між Олійником, який вбив неповнолітнього Медведєва, та його спільниками по злочинній діяльності Фещенком і Никитюком під час переслідування автомобіля BMW 7 лютого 2016 року. Оцініть лексикон і правосвідомість того бидла, яке зараз служить у так званій «оновленій поліції»:
Олійник: Там чотири человека, ну давай будем стрелять, а шо дєлать?
Фещенко: А шо дєлать?
Олійник: Ну скільки можна, ти бачиш, він і по зустрічній. Застрєлім нахуй, я тобі отвічаю.
Фещенко: Я йому їбало розірву.
(Лунають два постріли, за секунду – ще два. Дія відбувається на проспекті Перемоги в центрі Києва. Ще постріл – поліцай поцілює в дорожній знак. За секунду – ще шість пострілів)
Олійник: Блядь
Фещенко (у гучномовець): Водій, прийміть праворуч, я вас попереджаю!
Олійник: Я його постріляв трохи.
Фещенко (Олійнику): Стріляй, сука.
(Лунають чотири постріли)
Фещенко: Колеса, по колесах стріляй!
Олійник: Дивись, дивись. Акуратно, акуратно.
Фещенко: Пошол, пошол. О, заєбісь. Давай, вискакуй.
Олійник (виходячи з машини): Руки за голову!
(4 постріли в упор по автомобілю. Перший був у переднє бокове скло разом з водієм. Ще п’ять – у лобове скло, коли машина від’їжджала задом. Далі лунають постріли в бік пасажира. Никитюк, третій поліцай, стріляє ще 4 рази й машина зупиняється)
Никитюк: Стоять, стоять, блядь!
(Олійник стріляє в задню праву частину автомобіля)
Никитюк: Їбануться, я там стікло прострілив. Ти єму скажи, шо я в зеркало случайно попал. (сміх). Ми тут прижимаем, я вихожу з машини, давай его доставать с машини, Жека подбегаєт, по нам тупо доганяєт, ну вся эта братія, виходіт и опять начинает шмалять, по нам, дядя, по нам.
Никитюк (звертаючись до затриманого): Тебе, Вася, повезло, шо я тебе в голову не попал, серйозно говорю.
***
А тепер читаємо Конституцію України, Закон України «Про національну поліцію» та відомчу інструкцію, яка передбачає порядок переслідування автомобілів-правопорушників і порівнюємо з тим, що коїли поліцаї.
Частина 2 статті 19 Конституції України:
«Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
Частина 4 статті 46 Закону України «Про національну поліцію»:
«Поліцейський уповноважений у ВИНЯТКОВИХ випадках застосовувати вогнепальну зброю: … для зупинки транспортного засобу ШЛЯХОМ ЙОГО ПОШКОДЖЕННЯ (а зовсім не шляхом вбивства водія чи, тим більше, пасажирів – В.Бойко), якщо водій своїми діями створює загрозу життю чи здоров’ю людей та/або поліцейського (загрозу життю та здоров’ю людей створювали якраз поліцаї – В.Бойко)».
Частина 7 статті 46 Закону України «Про національну поліцію».
«Поліцейський уповноважений застосовувати вогнепальну зброю тільки з метою заподіяння особі такої шкоди, яка є необхідною і достатньою в такій обстановці, для негайного відвернення чи припинення збройного нападу».
Частина 9 статті 46 Закону України «Про національну поліцію».
«Поліцейському заборонено застосовувати вогнепальну зброю в місцях, де може бути завдано шкоди іншим особам, а також у вогненебезпечних та вибухонебезпечних місцях, крім випадків необхідності відбиття нападу або крайньої необхідності».
Відповідно до ЗУ «Про національну поліцію», до 7 листопада 2015 року мала бути розроблена нормативно-правова база, яка регулюватиме діяльність поліцейських, зокрема – в частині переслідування автомобілів. Розробляти таку базу взялась мадам Зґуладзе, яка отримала в посольстві США грант і, не виконавши зобов’язань, збігла з України у Францію. Через це нормативна база поліції наразі відсутня, а поліцейські досі застосовують старі нормативно-правові акти. Зокрема – Інструкцію з питань діяльності дорожньо-патрульної служби, затверджену наказом МВС України від 27.03.2009 №111. Розділ 16 цієї інструкції передбачає порядок переслідування автомобілів-порушників. Цитую.
Патрульний повинен:
16.3.4. Обирати безпечну швидкість руху автомобіля (мотоцикла) виходячи з конкретних умов, з урахуванням забезпечення максимальної безпеки інших учасників дорожнього руху.
16.3.5. Бути максимально уважним до дій водія та пасажирів переслідуваного транспортного засобу та інших учасників дорожнього руху, запобігати створенню аварійних обстановок.
16.3.7. Після зупинки транспортного засобу, що переслідувався, дотримуватись вимог розділу 23 цієї Інструкції, а також: негайно доповісти черговому по підрозділу (командиру) про місце, де закінчено переслідування, та одночасно визначитись з необхідністю надання допомоги іншими нарядами ДПС для затримання підозрюваних; зупиняти патрульний автомобіль лише позаду транспортного засобу, який переслідувався, на відстані не менше 10 метрів;
16.3.8. У разі якщо кількість підозрюваних осіб в транспортному засобі який переслідувався, більше трьох осіб,затримання останніх здійснюється лише після прибуття на місце додаткового наряду ДПС або територіального підрозділу ОВС для надання допомоги. До прибуття такого наряду працівниками підрозділів ДПС підозрюваним особам забороняється залишати свій транспортний засіб. При цьому подається команда голосом: "Не рухатись! Руки тримати за головою!"
***
Зверніть увагу – в Законі України «Про національні поліцію» ані словом не сказано про повноваження патрульної поліції. Там перераховані повноваження центрального органу виконавчої влади. А вже якому підрозділу поліції надати які повноваження, вирішується нормативно-правовими актами, оскільки в Національній поліції є не тільки патрульна поліція. Там є й бухгалетрія, і слідство, і господарська частина, і спеціальні підрозділи й багато чого ще. Якщо в законі сказано, що поліція має повноваження примусово зупиняти автомобілі, то це не означає, що цим може займатись патрульний, слідчий, експерт-криміналіст чи співробітник бухгалтерії.
У відомчій інструкції патрульних також не передбачено порядок примусової зупинки патрульними автотранспорту. Тому що це – не їх повноваження, оскільки примусова зупинка здійснюється, коли в автомобілі знаходяться терористи, інші озброєні злочинці й тому примусовою зупинкою мають займатись спецпідрозділи. А якщо водій чи пасажири автомобіля не становить ніякої небезпеки, то такий автомобіль просто блокується. Це – звичайна практика, операцією з блокування автомобіля керує оперативний черговий по управлінню без будь-якої стрілянини та ще й у населеному пункті.
Але оскільки поліцаїв набирали не для роботи, а для селфі з перехожими, а Деканоїдзе постійно переконує своїх підлеглих, що вони можуть коїти все, що їм заманеться й їм нічого за це не буде, то вбивця неповнолітнього тепер вийде на волю дуже не скоро. Будемо сподіватись, що інші поліцаї зроблять висновок і замість того, щоби слухати Деканоїдзе чи Антона Геращенка, читатимуть закони й Конституцію України.
(с) Володимир Бойко